![]() |
2019. május. 30, csütörtök - 16:24
Pótolhatatlan veszteség a magyar tudományban
Egy teljes tudósnemzedék veszhet el - Lendületes kutatócsoport-vezetők nyílt levele a miniszterelnökhöz és a Kormányhoz Az Akadémia kutatóhálózatának leválasztását célzó jogszabálytervezet elfogadása esetén pótolhatatlan nemzeti értékek vesznek el, és már rövid távon is helyrehozhatatlan tudományos, kulturális és gazdasági károk keletkeznek
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
|
![]() |
2019. február. 12, kedd - 20:09
A kormány biztosítsa a kutatóhelyek finanszírozását!
Felkérték Palkovics Lászlót, hogy biztosítsa az akadémiai kutatóhelyek törvényben garantált alapfinanszírozását. Ezt nem először teszik azóta, hogy a kormány elvonta az MTA első negyedéves költségvetésének egy részét, amitől az komoly anyagi gondba került.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
|
![]() |
2018. november. 06, kedd - 05:37
Tudományünnep 2018
Az önálló, szabad munka eredménye adhat csak igazi okot az ünneplésre, mondta az MTA elnöke a tudományünnep megnyitóján az Akadémián. Ez az alapja a tudomány művelésének nem csupán az egyes kutatóknál, hanem az Akadémia egész kutatóhálózatában és ugyanígy az egyetemi tanszékeken.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
|
![]() |
2018. június. 15, péntek - 16:35
Az Akadémia ragaszkodik a függetlenségéhez és a kutatás szabadságához
A 2019. évi költségvetési törvény és az MTA-törvény módosításának előkészítése a Magyar Tudományos Akadémiával való előzetes konzultáció nélkül történt, ezért az MTA azt kéri a Kormánytól, hogy ezek a törvényjavaslatok ebben a formában ne kerüljenek az Országgyűlés elé – többek között ezt szavazta meg 100%-os egyetértésben az MTA Elnöksége június 15-ei rendkívüli ülésén.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
|
![]() |
2018. május. 08, kedd - 08:42
Változást akar az oktatásban az Akadémia
Változások kellenek az oktatásban, az MTA minden segítséget megad ehhez, ezt nyilvánította ki több mint 80 százalékos többséggel meghozott határozatában az Akadémia döntéshozó testülete.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
|
Mai nap hírei | Egyéb hírek |
![]() 2018.február.23, péntek - 11:20
„Bizonyos mértékig szemtelenek voltunk” – interjú Vámos Tibor akadémikussal
Kik és hogyan alakították a számítástechnika „hőskorában” idehaza az informatikai kutatásokat? Miként próbálták a fejlett nyugati ipari országokat a létező szocializmus államaitól elválasztó technológiai szakadékot áthidalni a magyar szakemberek? Minderről szó esik az Utak a Széchenyi térre című interjúsorozat újabb részében. A beszélgetésekben néhány, az elmúlt évtizedekben saját tudományterületén kiemelkedő akadémikus idézi fel pályája meghatározó állomásait. A sorozat a Vámos Tibor akadémikussal készített interjúval folytatódik. Az MTA SZTAKI alapítójával folytatott beszélgetés szerkesztett változata az mta.hu-ról letölthető.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2018.január.09, kedd - 09:58
Székelyhidi László elnyerte a Leibniz-díjat
A német „nemzeti Nobel-díjnak” is nevezett elismeréssel 2,5 millió eurós pénzdíj is együtt jár. A Lipcsében kutató magyar matematikus mellett idén további tíz tudóst díjaztak a legkülönbözőbb tudományterületeken, az amerikanisztikától az immunológián át a kísérleti szilárdtestfizikáig.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2017.december.15, péntek - 09:02
A kiegyezés – a modern Magyarország megteremtése
A kiegyezés 150 éves évfordulójára emlékezhettünk az idén, arra az eseményre, amely a mai napig megosztja a magyar gondolkodókat, történészeket. Megvannak a Kossuth-pártiak és a Deák-pártiak, és 150 év után szinte változatlan formában érvényesül az a megosztottság, amely a Kerepesi temetőben látható, a Kossuth és a Deák hívek ugyan nincsenek messze egymástól, de határozottan elkülönülnek, nincs még a sírban sem keveredés a két tábor között…
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2017.december.14, csütörtök - 20:36
Megérteni a világgazdaságot
Huszonöt évnyi szünet után folytatja munkáját a Magyar Tudományos Akadémián a Világgazdasági Tudományos Tanács. A testület negyedévente vitafórumokat szervez, amelyeken a közgazdász kutatók mellett az oktatás, az üzleti élet és a kormányzat szereplői vesznek részt. A Világgazdasági Tudományos Tanács vezetésére Török Ádámot, az MTA főtitkárát kérte fel Lovász László, az MTA elnöke.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.szeptember.12, hétfő - 21:21
Egy magyar fizikus okosabb volt a legokosabb számítógépeknél is
Szabó Zoltán 29 éves magyar fizikus nyerte a GE Twitteren zajló globális informatikai versenyét, amelyen a GE legokosabb számítógépeinek beszélgetését kellett megfejteniük a résztvevőknek. Világszerte több mint ezer IT-szakember, szoftvermérnök és adattudós, valamint profi és amatőr programozó kapcsolódott be a játékba a Twitteren, hogy az informatikai és kódfejtő képességeiket felhasználva előrébb jussanak - közölte az esemény kommunikációjával foglalkozó cég.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.augusztus.16, kedd - 16:50
Onkológia: pusztítás helyett együttélés
>Az elmúlt hat évtizedben az orvoslás a megsemmisítés szándékával közelített a daganatokhoz. Azonban szinte mindig akadnak tumorsejtek, amelyek a legdrasztikusabb terápiát is túlélik, és másodjára már sokkal nehezebben támadható daganatot építenek újjá. A hagyományos stratégia kudarca felveti annak lehetőségét, hogy a rákot valójában nem legyőzni, hanem féken tartani kell. Tátrai Péter az mta.hu-n számol be a rákkutatás ígéretes, új irányáról.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.június.23, csütörtök - 19:56
Fantasztikus repülés
Először repülték át az Atlanti óceán napelemes repülővel. Csütörtök reggel megérkezett Sevillába a svájci Solar Impulse napelemes repülőgép, fedélzetén Bertrand Piccard pilótával. A gép New York JFK repteréről szállt fel június 20-án, hétfőn és 71 óra, azaz 3 nap alatt az óceánt átszelve teljesítette a 6272 kilométeres távot, ez volt egyben a gép leghosszabb repülőútja idén.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.június.15, szerda - 21:26
Gravitációs hullámok: újabb felfedezés
Bő három hónappal az első, 2015 szeptemberi észlelés után másodjára is gravitációs hullámokat detektált a LIGO. A 2015 karácsonyán mért jelenséget szintén kataklizmatikus esemény, két, a Nap tömegének sokszorosát kitevő fekete lyuk összeolvadása okozta. Az újabb eredmény azt bizonyítja, hogy a gravitációshullám-detektorok valóban új ablakot nyitnak a világegyetemre.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.június.12, vasárnap - 16:26
Milyen legyen a 21. századi egészségügy?
A leggazdagabb országok sem képesek kielégíteni az orvostudomány gyors fejlődése miatt fellépő igényeket, miközben gyökeresen átalakul az elöregedő népesség egészségfogalma. Magyarországon is égető szükség van egy új, átfogó népegészségügyi programra. Ennek megalkotását szeretné elősegíteni a Magyar Tudományos Akadémia, amelynek 187. közgyűlésén a 21. század globális egészségügyi válságát és a hazai vonatkozásokat is elemezték.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.május.26, csütörtök - 12:46
Debrecenben felfedezték a sötét erőt?
Amerikai fizikusok szerint eddig ismeretlen erőt találtak az MTA Atomkiban. A Nature honlapján május 25-én megjelent cikk szerint valami nagyon különleges dolgot fedeztek fel Debrecenben: a természet ötödik alapvető kölcsönhatását. A Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetének kísérleti eredményeit világszerte próbálják majd megismételni.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.május.11, szerda - 18:03
Be kell törni az ajtót
Az MTA átfogó vízügyi programot indít a klímaváltozás kezeléséhez kapcsolódva. A tudomány képviselői közel 25 éve „dörömbölnek” a döntéshozók ajtaján, mára viszont eljutottunk oda, hogy az ajtót be kell törni, és véget kell vetni a tudományos udvariaskodásnak, a közhelyes politikai beszédnek, mondta a program nyitókonferenciáján Áder János, Magyarország államfője. Az első konkrét lépésként azt tervezi az MTA, hogy Víztudományi Intézetet hoz létre, amely megalkotja a nemzeti víztudományi programot.
Kommentárok : 2 |
Teljes cikk
![]() 2016.április.04, hétfő - 13:21
Magyar oktatásügy: az utolsó pillanat
A köznevelés, oktatás helyzete jelentősen romlott, és ez objektíven mérhető például a PISA-felmérésekben vagy az innovációs mutatókban. Az utolsó pillanatban vagyunk, hogy tegyünk valamit az oktatás érdekében” - mondta Lovász László, az Akadémia elnöke.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.március.22, kedd - 14:30
Agyukkal látó egerek - avagy a Mátrix köztünk él...
Egy magyar kutatócsoport messze túllép a retinaimplantátumok lehetőségein: egyenesen az agyat veszik rá arra, hogy lásson. Rózsa Balázzsal, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet ERC-nyertes csoportvezető kutatójával beszélgettünk fényérzékeny idegsejtekről, optogenetikai forradalomról és az agyra nyitott ablakról, mely egyszer a vakoknak is visszaadhatja a látás élményét.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.március.18, péntek - 16:04
Kölcseytől a pesti kiművelt zsiványokig: történészblog régmúlt mindennapokról
Hogyan éltek az emberek a 19 században? Milyen ruhát viseltek, mit ettek? Hogyan ünnepeltek, milyen volt a viszonyuk a születéshez, a betegségekhez és a halálhoz? Ezekre a kérdésekre válaszol az mta.hu-n bemutatott blogjában Fónagy Zoltán, az MTA BTK Történettudományi Intézet kutatója. A történész bejegyzései olyan örök témákat is körüljárnak, mint például a családon belüli erőszak.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.január.13, szerda - 22:05
Idegrendszert védő anyagokat szabadalmaztattak magyar kutatók
A Parkinson- és a Huntington-kór, a migrén, a stroke, valamint a sclerosis multiplex alapját képező neurodegeneratív folyamatok vizsgálata mellett új idegszövetvédő hatású molekulák létrehozása is a célja az MTA-SZTE Idegtudományi Kutatócsoportnak. Több általuk előállított vegyületre már szabadalmi oltalmat szereztek.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2015.november.19, csütörtök - 08:06
Olajunk a termálvíz
Földgáz helyett jöjjön a földhő, a biomassza és a napenergia: ezt javasolja az MTA Környezettudományi, illetve Energetikai Elnöki Bizottsága, a Magyar Mérnöki Kamara, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége és a Magyar Termálenergia Társaság. Ha megújuló energiával fűtünk, nemcsak a környezetet kíméljük, hanem a gazdaságnak is jelentős lökést adunk. A földhő szempontjából különösen szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen a Kárpát-medencében a földkéreg 24–26 kilométer vastag, ami a kontinentális átlag mindössze kétharmada-fele, így közelebb kerül a felszínhez a forró asztenoszféra.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2015.november.10, kedd - 08:09
Megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe - a kutatóké a szó
Miért a tudomány a megismerés legrögösebb útja? Hogyan születnek az áltudományos elméletek? Az MTÜ szegedi nyitóelőadásán Lovász László, az MTA elnöke a tudomány működését vizsgálta, bemutatta a tudományos módszer lényegét, a tudomány szépségét, erejét, és határait is. Egyértelművé tette, hogy aki ismeri ezt a határt, nagyobb eséllyel veheti észre, ha az áltudományok területére téved. „A tudomány kemény verseny, ahol csak az»aranyérem«, a legkorábbi felfedezés számít. A tudomány egyre inkább számokon, adatokon alapul, mind mérhetőbbé válnak az eredmények. Erre mozdul az egész tudomány, különösen a biológia, az orvostudomány, valamint a közgazdaságtudomány is‟ – mondta Lovász László.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2015.november.09, hétfő - 19:44
Bizonyítani kell - erről szól a tudomány
Azonos elbírálást javasol a homeopátiás szerek és a gyógyszerek esetében az MTA Orvosi Tudományok Osztálya.
Az MTA Orvosi Tudományok Osztályának tagjai nyílt szavazáson egyöntetűen, ellenszavazat és tartózkodás nélkül támogatták a Svéd Királyi Tudományos Akadémia kezdeményezését, amely szerint a homeopátiás készítményeket ugyanolyan hatékonysági vizsgálatoknak kell alávetni, mint a hagyományos gyógyszereket.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2015.október.29, csütörtök - 17:39
Csak jönnek és jönnek - a migráció nem áll le ebben az évtizedben!
A menekültek Európába való beáramlása várhatóan nem áll le, sőt talán nem is mérséklődik ebben az évtizedben – ez az egyik legfontosabb megállapítása annak a szeptember elején megalakult akadémiai kutatócsoportnak, amely a Belügyminisztérium kérésére szervezi és végzi a migrációs folyamatokkal kapcsolatos, részben már korábban megkezdett kutatásokat a Magyar Tudományos Akadémián. A testület tanulmányában, illetve ajánlásában többek között azt javasolja a kormánynak, hogy adjon nagyobb hangsúlyt az egyelőre feltartóztathatatlannak látszó bevándorlási folyamat szakpolitikai kezelésének.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
Legutóbbi olvasói hozzászólásokK
Magyar szakemberek kivívták a világ elismerését a szívritmuszavarok feltérképezésében
enlarkina - 2020. december. 20, vasárnap - 23:34
Real Legally Progesterone Visa Accepted Medicine Overseas Cheapeast valryErany cialis 5mg best price uttewsamumma cialis penis pictures
Kommentárok : 1 |
Teljes cikk
impalpvax - 2020. december. 20, vasárnap - 14:17
Cialis Generique Et Forum valryErany buy cialis usa uttewsamumma Viagra Frau Rezeptfrei
Kommentárok : 1 |
Teljes cikk
enlarkina - 2020. december. 20, vasárnap - 06:09
Acheter Cialis Usa valryErany cheapest place to buy cialis uttewsamumma Keflex Dosages For Uti
Kommentárok : 2 |
Teljes cikk
|
![]() 2017.november.11, szombat - 07:28
Nemzet, kultúra, tudás, avagy megkésett jegyzet egy pesti könyvbemutatóról
Régóta tartozom ezzel az írással, több mint egy hónapja volt már a pesti bölcsészkaron a könyvbemutató, ahol okos emberek mondták a magukét nemzetről, határon innen és túl. Én a Határok nélkül című rádióműsor névadójaként és alapítójaként voltam meghívott, és azért mentem el, mert kíváncsi voltam, mennyit változott úgy 25 év alatt a nemzetről alkotott önkép.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2017.augusztus.20, vasárnap - 08:04
A magyar mezőgazdaság és a vidék - 1. rész
Dr. Raskó György a Facebookon közölt sorozatot a magyar mezőgazdaság helyzetéről. Írása saját tapasztalatain és a statisztikai adatok elemzésén alapszik, körül járva a magyar agrárium és falu lehetőségeit. Az írást a szerző engedélyével közöljük.Az első rész legfontosabb megállapítása, hogy egy negyedszázad alatt 800 ezer mezőgazdasági munkahely szűnt meg Magyarországon és mintegy 250 ezer falusi porta áll üresen, és sok száz kistelepülést fenyeget a teljes elnéptelenedés veszélye.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.május.30, hétfő - 19:14
Hatalmas lyuk a Svájc nevű sajtban, avagy átadják a világ leghosszabb vasúti alagútját
A svájciak nagyon sokáig abból éltek, hogy az emberek át akartak kelni az Alpok hágóin. Őrizték a hágókat és pénzt kértek az átkelésért. Az emberek pedig fizettek, mert másképp nem tudtak volna átmenni Északról Délre, Délről Északra. És ez azóta is tart…
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.május.30, hétfő - 10:18
Robot minden háztartásba??
A robotika, illetve az okos házak problémája jelenleg az, hogy nagyon kevés eszköz tud egymással ténylegesen beszélni. Az egymással versengő kommunikációs protokollok és a gyártók eddig keményen gátolták a termékek egymás közötti kommunikációját. Ezt próbálja megoldani néhány világcég, és jönnek az új, okos házi robotok.
Kommentárok : 1 |
Teljes cikk
![]() 2016.május.07, szombat - 18:46
Befalazott fejek
Pár évtizede arról szólt a közbeszéd, hogy Európában a falak valójában a fejekben vannak. Ezek jelentős részben maradtak is, de mára úgy tűnik, hogy a fejeket még be is akarják falazni.
Még áprilisban jártunk nyílt órán, a gyerekek iskolájában Zuglóban. Előre bocsájtom, hogy az iskoláról és a tanárokról csak jót tudok mondani, ami a mai időkben nem kevés....
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.április.28, csütörtök - 13:23
A világ legnagyobb motorgyára, avagy a győri Audi sztori
Kedves Olvasó! Tudja, hol található a világ legnagyobb motorgyára? Nos, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarok jelentős része nemmel válaszol erre a kérdésre. Pedig a válasz meglehetősen egyszerű: Magyarországon! A város neve Győr, a cég neve pedig Audi Hungaria Motor Kft., amely a német Audi AG 100%-os magyarországi leányvállalata. És igen, ez a világ legnagyobb motorgyára!
Kommentárok : 4 |
Teljes cikk
![]() 2016.április.14, csütörtök - 08:58
Föld Napja - 2016
A 26. Föld napja javasolt témája Fákat a Földnek, valamint étrendünk és az éghajlat. 2016 a hüvelyesek nemzetközi éve és a világ államfői épp a Föld napján, 2016. április 22-én írják alá New Yorkban a párizsi klímaszerződést - étrendünk és az éghajlat összefügg.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
![]() 2016.április.13, szerda - 18:03
Tíz-tizenöt év és elektromosan autózunk??
Magyarország legnagyobb taglétszámú autós közössége a Forensis autóklub újabb nagyszabású kutatást végzett tagjai között, ezúttal az elektromos autózásról. A kutatásban aktívan résztevő - közel ötezer - válaszadó jelenleg is mind autó tulajdonos és szoros kapcsolatban van a közlekedéssel. A kutatást az autósok szemszögéből és egy átlag autós szempontjait figyelembe tartva állították össze. Fotó: By Tesla Motors Inc. - Tesla Motors Inc., Copyrighted free use, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12626106
Kommentárok : 2 |
Teljes cikk
![]() 2016.március.29, kedd - 21:42
Az ostobaság járványa
Semmelweis Ignác Bécsben adatta ki 1861-es évszámmal megjelenő, német nyelvű könyvét (Die Aetiologie, der Begriff und die Prophylaxis des Kindbettfiebers (A gyermekágyi láz kóroktana, fogalma és megelőzése). Tanait, az osztályán gyakorlatban bizonyított hasznosságuk ellenére, az orvosi közvélemény visszautasította.
Semmelweis országában 155 évvel a könyv megjelenése után a kórházakban dolgozóknak csak 1/3-a teljesíti közepes szinten a kézhigiénés elvárásokat (kézmosás), és csak 4%-uk a WHO által ajánlott magas szinten...
Kommentárok : 1 |
Teljes cikk
![]() 2016.március.21, hétfő - 08:14
Üzenet a csillagoknak
Jelenleg öt emberkéz alkotta űrszonda van úton a csillagközi tér felé. Négyükön ott van egy-egy bemutatkozó üzenet, egy "kozmikus névjegy" bolygónkról. A Pioneer 10 és 11 fedélzetén a Pioneer-táblát találhatják meg utódaink vagy más értelmes lények, míg a Voyager 1 és 2 a híres Voyager Aranylemezt viszi magával. Csak a New Horizons nem vitt magával vinni névjegyet.
Kommentárok : 0 |
Teljes cikk
RSS feedek
|